ilginç kompozisyon örnekleri (savaş ve barış)

Barış iyi savaş ise çirkeftir. Savaşın aile içinde, aileler arasında, insanlar arasında ve hayvanlar arasında oluyor. Ama savaş insanlardan kaynaklanıyor.

   Bosnada hergün insanlar hep bombalanıyordu. Her yer karman çorman oluyordu. Kadılara haciz yapılyordu. Bebeler aç kalıyordu, maf oluyordu.

   Onun için hep tanklardan UN getirilyordu. Hep bu savaş yüzünden. Halbüse savaş pekhala çirkeftir.

  Dünyada zaten her pislik insanlardan çıkıyor. Hayvanlara pislik diyorlar. Bana göre dünyada en büyük pisliklerdir. insanlar.

   Bir Baş Bakanın parmağı kesilip kanıyor olay oluyorda, bir normal memur kendini caminin minaresinden atıyor olay olmuyor. Bunlar baştan aşağı hepsi yağnış ve çirkeftir. (Ercan/Ortaokul-2)

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

İnsanlar dünyaya barış için gelmiştirler, barış dilerim. Bosnada çok savaş oluyor, ama iyi olmasını dilerim. Bosnada çok can kaybı oluyor, ama olmamasını dilerim. Bosnada Anne baba ölüyor, çocuklar yetimhanede kalıyor ve sonunda birbirleriyle karşılaşınca birbirini tanımıyorlar, yetimhanede kalmamalarını dilerim. Bebekler süt bulamıyor, süt bulmalarını dilerim.

 

  Mesela bir filimde izledim. Bir aile turşu suyu için ayrılıyor. Savaşta her tarafta felaket oluyor. Bunların olmamasını dilerim. Savaş yapacaklarına barış dilerim. (Yakup/Ortaokul-1)

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

 

İnsanlar MÖ: en ufak bir yer için savaş eder ve bir sürü kanlar akar kanlar ziyan olup gider sonra barışlar olur, vergiler ödenir, barış anlaşmasına uymayanlar gene savaşlar yaparlar. Ve bunların sonunda binlerce şehit asker ölür ve şehit mertebesine ulaşırlar. Şehit mertebesi yetmez yine yeni mertebeler için savaşırlar. Bazı köylülerse bir tarlanın en ufak yeri için yahut bir keçi parçası için kavga edip soluğu mahkemede alırlar. Mahkemede iki köylünün arası bulunur ve barış sağlanır. (Adem/Ortaokul-1)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 

Barış iyi savaş ise çirkeftir. Bosnada her gün insanlar hep bombalanıyordu. Her yer karman çorman oluyordu. Onun için tanklarlan UN getirilyordu. UN tankları gelip duruyordu.

 

  Savaş ise çok kötüdür. Bosnada halbüse barış yerine savaş yapılıyor. Halbüse savaş çok ama çok korkunçtur. (Seda/Ortaokul-1)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Barış bizi sevdiklerimize ulaştıran bir köprüdür. Savaşın getirdiği musuzluk, sevgisizlik... Bu olayları düşünmek bile korkunç. Bu yüzden savaşın olmadıgı bir yerde yaşamak ne güzel.

 

  Barışın sevginin, mululuğun oldugu bir yer olsa, insanlar hep birbirleriyle yardımlaşsa, birbirleriyle kucaklaşsa, bu sevgiyi kimse bölmezse... Birlik ve beraberlik bozulmazsa ve sevgiyle beraberliğin bozulmayacağını bilseler. Düyadaki mutluluğu kimsenin bozmayacağını anlasalar keske... (Seda/Ortaokul-1)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !